Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra. W poniedziałek 7 grudnia rusza szpital tymczasowy. Personel medyczny przeszedł szkolenie

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
W sobotę w budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka odbyły się szkolenia dla personelu medycznego szpitala tymczasowego, który rusza w poniedziałek. Przygotowano 170 łóżek, w tym 25 respiratorowych
W sobotę w budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka odbyły się szkolenia dla personelu medycznego szpitala tymczasowego, który rusza w poniedziałek. Przygotowano 170 łóżek, w tym 25 respiratorowych Jacek Katos
Nie jest łatwo ubrać się w strój, by opiekować się pacjentami zakażonymi koronawirusem. Jeszcze trudniej bezpiecznie się rozebrać. Między innymi takich umiejętności uczył się personel medyczny, który rozpocznie pracę w szpitalu tymczasowym w Zielonej Górze. A ten rusza już w poniedziałek. Zobacz, jak przebiegało szkolenie...

Szpital tymczasowy w budynku nowo wybudowanego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze rozpocznie swą działalność w poniedziałek, 7 grudnia. Przygotowano w nim 170 łóżek. W razie potrzeby będzie można zwiększyć tę liczbę. Wszystko jest już przygotowane na przyjęcie pierwszych tzw. covidowych pacjentów. W sobotę odbyło się szkolenie dla personelu medycznego.

W szpitalu tymczasowym ważna jest kadra medyczna

Szpital tymczasowy w Zielonej Górze, by móc bez problemu realizować swoje zadanie, potrzebuje:
20 lekarzy anestezjologów,
20-25 lekarzy specjalistów innych dziedzin,
30 lekarzy rezydentów i stażystów,
20 pielęgniarek anestezjologicznych,
114 pielęgniarek innych specjalizacji lub ratowników medycznych,
13-15 sekretarek,
80-100 osób z personelu pomocniczego (to m.in. sanitariusze, studenci, opiekunowie medyczni, wojsko),
5 techników radiologii,
zaś obsługę techniczną i personel sprzątający zapewni firma zewnętrzna.
Na apel szpitala odpowiedzieli m.in. studenci medycyny i innych kierunków medycznych na Uniwersytecie Zielonogórskim.

W szpitalu tymczasowym pomogą studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego

Blisko 80 studentów kierunków medycznych na Uniwersytecie Zielonogórskim zgłosiło się już do pracy w Szpitalu Uniwersyteckim jako wolontariusze. W zdecydowanej większości - 55 osób, są to studenci od drugiego do szóstego roku medycyny oraz studenci dwóch ostatnich lat studiów pierwszego stopnia na kierunkach pielęgniarstwo - 13 osób i ratownictwo medyczne - 11 osób. Część studentów pracuje w szpitalu już od kwietnia – czyli niemal od początku pandemii – większość jednak dopiero rozpocznie wolontariat.

Wyposażenie i sprzęt dla szpitala tymczasowego

Sprzęt i wyposażenie dla szpitala tymczasowego zapewnił rząd (23 mln zł), pomogli też prywatni sponsorzy, którzy zadbali m.in. o niezbędny sprzęt komputerowy. Problemem było znalezienie kadry medycznej. Bartłomiej Kudliński, kierownik szpitala tymczasowego, apelował o zgłaszanie się osób, które mogłyby pomóc w pracy w szpitalu tymczasowym. A potrzebni są przecież nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale także m.in. do sprzątania czy pomoc pacjentom w różnych życiowych czynnościach.

Szkolenia dla pracowników medycznych szpitala tymczasowego

Przed przystąpieniem do pracy studenci - i nie tylko oni - przechodzą szkolenie prowadzone przez personel medyczny - pracowników szpitala oraz Collegium Medicum. Szkolenie składa się z części teoretycznej prowadzonej online oraz części praktycznej, rozpoczynającej się na przygotowanych w salach na terenie szpitala stanowiskach, na których wolontariusze ćwiczą podstawowe czynności z użyciem drobnego sprzętu medycznego i fantomów (wkłucia, podłączanie i regulacja kroplówek, pompy infuzyjnej itp.). Kolejny etap szkolenia przebiega już na oddziałach szpitalnych.

W sobotę podejrzeliśmy, jak przyszli pracownicy uczyli się zakładania strojów ochronnych i ich ściągania. Nie jest to prostą sprawą. Uczyli się, w jaki sposób będą się poruszać po poszczególnych częściach szpitala i jak zachowywać wszelkie konieczne procedury.

WIDEO: Szpital tymczasowy w Zielonej Górze - kiedy powstanie? [10.11.2020]

Systematycznie będą odblokowywane oddziały w innych szpitalach

Dzięki uruchomieniu szpitala tymczasowego - w zależności od sytuacji związanej z pandemią - będą uwalniane poszczególne oddziały szpitalne i placówki w terenie. W pierwszej kolejności zostanie odblokowany oddział internistyczny w Świebodzinie, potem internistyczno-geriatryczny w Skwierzynie, dalej cały szpital w Kostrzynie nad Odrą i szpital w Sulechowie (będzie uruchamiany w modułach).

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto