Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany we wzorach nowych dowodów osobistych. Musisz wymienić dowód? Sprawdź, co się zmieniło!

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Czeka Cię wymiana dowodu osobistego w 2022 roku? Lepiej się na to przygotować
Czeka Cię wymiana dowodu osobistego w 2022 roku? Lepiej się na to przygotować Archiwum Polska Press
Nowe dowody osobiste. Czeka Cię wymiana dowodu osobistego w 2022 roku? Zanim wybierzesz się do urzędu, zapoznaj się ze zmianami, które weszły w życie w listopadzie.

Nowe dowody osobiste

Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, w 2022 roku dowody osobiste, z powodu utraty ich ważności, powinno wymienić około 1 725 300 osób, a około 151 200 złożyć wniosek z powodu ukończenia 18 lat.

Trzeba jednak pamiętać, że w listopadzie 2021 roku wprowadzone zostały nowe dowody osobiste , a dokładniej zmienił się sposób składania wniosków, a także doszedł pewien ważny szczegół.

Jeśli czeka Cię wymiana dowodu osobistego w 2022 roku, koniecznie zobacz, na jakie zmiany musisz się przygotować.

Zmiany w dowodach osobistych

Do tej pory wniosek o nowy dowód osobisty można było złożyć przez internet. Jednak ze względu na wprowadzone zmiany nie będzie to już możliwe. Od listopada 2021 r., jeśli chcemy wyrobić nowy dokument, musimy pojawić się osobiście w urzędzie.

Ważne! Jeżeli nasz dowód osobisty jest jeszcze ważny, nie ma konieczności wymieniania go na nowy. Dopiero po utracie ważności jesteśmy zobowiązani wyrobić nowy dowód.

Odciski palca w dowodzie

Proces składania wniosku oraz wydawania nowego dowodu osobistego różni się od tego, jak wyglądało to do listopada 2021. Główna różnica to konieczność pobrania odcisków palców i odwzorowania podpisu osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego. Przy wydaniu dokumentu urzędnicy weryfikują odciski palców posiadacza dowodu z odciskami zamieszczonymi w dowodzie.

W warstwie elektronicznej znajdują się odciski palców właściciela dokumentu, w warstwie graficznej – m.in. jego odręczny podpis. Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba zostawić w urzędzie. A to oznacza, że nie ma możliwości złożenia elektronicznych wniosków o dowód osobisty.

Zmiana wyglądu dowodu osobistego

Zmienił się również sam wygląd dokumentu. Na awersie w prawym górnym rogu umieszczone będzie oznaczenie państwa (PL) na tle flagi Unii Europejskiej.

Wnioski można składać w urzędzie gminy, jednak dla osób, które nie mogą udać się do urzędu, przewidziano możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. Stacje umożliwiające pobranie odcisków palców poza urzędem są w każdym powiecie.

Dowody osobiste dla niepełnoletnich

Dowody wydawane osobom powyżej 12. roku życia będą ważne przez 10 lat, a młodszym - 5 lat. Dokumenty tych osób, od których pobranie odcisków palców będzie chwilowo niemożliwe, będą miały 12-miesięczny okres ważności.

Wdrożenie nowych dowodów osobistych wynika z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Chodzi m.in. o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie i zwiększenie bezpieczeństwa dokumentów.

WIDEO: Będą nowe dowody osobiste. Koniec z wnioskami online. Konieczny odcisk palca i podpis

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto