Cezary Konarski
Patryk Dudek zajął trzecie miejsce w 2. finale SEC w Güstrow.
Patryk Dudek zajął trzecie miejsce w 2. finale SEC w Güstrow. Jarosław Pabijan
Patryk Dudek, żużlowiec Falubazu Zielona Góra, traci sześć punktów do lidera cyklu Speedway Euro Championship. Rywalizacja o tytuł mistrza Europy osiągnęła półmetek, trzeci finałowy turniej odbędzie się w sobotę (3 lipca) w Gdańsku.

Patryk Dudek trochę pechowo rozpoczął rywalizację w cyklu SEC, bo choć w pierwszym finałowym turnieju w Bydgoszczy zdobył sporo punktów (11), to nie wystartował w finale imprezy. Z walki o awans do najważniejszego wyścigu zawodów wyeliminowała go awaria sprzętu. W drugim turnieju, w niemieckim Güstrow, żużlowiec Falubazu nie miał problemów z motocyklami, dotarł do finału, w którym zajął trzecie miejsce. Zielonogórzanin nie do końca był jednak zadowolony ze swojego wyniku (zdobył 12 punktów).

– Sam sobie trochę przeszkodziłem, ponieważ w piątym biegu nie wykorzystałem dosyć dobrego, trzeciego pola startowego – mówił Patryk Dudek. – Zakopałem się, zdobyłem jeden punkt, przez co w finale nie mogłem jako pierwszy wybierać koloru kasku. Szkoda, że nie udało mi się wybrać czwartego pola, bo myślę, że byłoby o wiele lepiej.

Można to odrobić w dwóch seriach

Turniej w Güstrow wygrał Piotr Pawlicki, zawodnik Unii Leszno najwięcej punktów zdobył również w Bydgoszczy, dlatego prowadzi w klasyfikacji generalnej. Przypomnijmy, że w SEC gra idzie nie tylko o tytuł mistrza Europy, ale również o miejsce w przyszłorocznym cyklu Grand Prix, które otrzyma wyłącznie zwycięzca rywalizacji. Patryk Dudek ma co odrabiać, bo traci do lidera sześć punktów. Z drugiej strony jest to strata, którą teoretycznie można odrobić w dwóch pierwszych seriach startów turnieju w Gdańsku.

Lista startowa 3. finału SEC w Gdańsku:

1. Daniel Bewley (Wielka Brytania), 2. Mikkel Michelsen (Dania), 3. David Bellego (Francja), 4. Patrick Hansen (Dania), 5. Leon Madsen (Dania), 6. Patryk Dudek (Polska), 7. Piotr Pawlicki (Polska), 8. Bartosz Smektała (Polska), 9. Robert Lambert (Wielka Brytania), 10. Kai Huckenbeck (Niemcy), 11. Andrzej Lebiediew (Łotwa), 12. Krystian Pieszczek (Polska), 13. Siergiej Łogaczow (Rosja), 14. Timo Lahti (Finlandia), 15. Nicki Pedersen (Dania), 16. Vaclav Milik (Czechy), rez. Alan Szczotka (Polska) i Piotr Gryszpiński (Polska).

Trwa głosowanie...

Czy Patryk Dudek awansuje do cyklu Grand Prix 2022?

Klasyfikacja po dwóch turniejach:

1. Pawlicki – 29, 2-3. Michelsen i Madsen – po 24, 4. Dudek – 23, 5. Bewley – 20, 6. Huckenbeck – 17, 7-8. Smektała i Milik – po 15, 9. Thorssell – 14, 10. Lambert – 13, 11-13. Lebiediew, Łogaczow i Tarasienko – po 11, 14-15. Lahti i Hansen – po 9, 16-17. Pedersen i Ernst – po 3, 18. Baumann – 1, 19-21. Tonder, Przyjemski i Niedermeier – po 0.