Basen w Krośnie Odrzańskim mógł zostać zbudowany już przed wojną. Pływalnia powstała później, ale... działała tylko przez dwa sezony

Redakcja
Unikatowe zdjęcie krośnieńskiego basenu pochodzące z 1959 r. Archiwum prywatne
Basen w Krośnie Odrzańskim to temat, który pewnie nigdy do końca nie zniknie. Wielu mieszkańców uważa, że brakuje pływalni w stolicy powiatu krośnieńskiego. Taka już była w Krośnie Odrzańskim, ale dawno temu. Pisaliśmy już o tym, ale dzięki Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Krośnie Odrzańskim poznaliśmy więcej szczegółów.

Basen w Krośnie Odrzańskim? Na razie to tylko marzenia i mało prawdopodobne do spełnienia. Zarządcy istniejących pływalni mierzą się z wysokimi kosztami utrzymania. Poza tym czy w basen w Krośnie Odrzańskim miałby sens, skoro pływalnie są w Gubinie czy Zielonej Górze?

Pływalnia w Krośnie Odrzańskim kiedyś jednak się znajdowała. Wspominał o tym jeden z Czytelników, o czym pisaliśmy tutaj:

Basen w Krośnie prawie wybudowano przed wojną

Dzięki Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Krośnie Odrzańskim poznajemy szczegóły, związane z dawnym basenem i nie tylko. Dyrektor OSiR, a zarazem miłośnik historii Tomasz Struk podzielił się swoimi odkryciami na temat pływalni w Krośnie Odrzańskim:

"Mimo, że w naszym regionie nie brak pięknych naturalnych akwenów, to od niemal wieku pojawia się temat pływalni, albo jak kto woli basenu. Z inicjatywą budowy występowali już rajcy niemieckiego Crossen an der Oder, czyli przedwojennego Krosna Odrzańskiego. Lata trzydzieste to okres wielu inwestycji, z których szczególnym zainteresowaniem władz cieszyły się te, które miały na celu wsparcie procesu poprawy kondycji młodych obywateli. Wszystko to stanowiło trybik w mechanizmie przygotowania sprawnego i wysportowanego rekruta do niemieckiej armii.

Według pierwotnych założeń, otwarty basen miał być wybudowany na terenie dzisiejszych boisk treningowych, stadionu Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Pocztowej (wówczas Steintorstraße, czyli ulicy Kamienna Brama). Zamierzano dokonać rekultywacji tego terenu, bowiem pełnił on funkcję miejskiego wysypiska śmieci. Aby zniwelować zagrożenie wynikające z zalegania śmieci, zaplanowano składowanie na obszarze śmietniska piasku, który był wydobywany z Odry w procesie pogłębiania i regulacji koryta rzeki. W sierpniu 1938 r. rozpoczęto projektowe prace przygotowawcze o czym informował na posiedzeniach rady miejskiej inżynier miejski Fritschmuth. Postępy prac były również szeroko relacjonowane na łamach regionalnego pisma „Oder – Zeitung”. Mieszkańcy często jako kąpielisko wykorzystywali pokryte łachami piasku brzegi Odry, co z pewnością nie było bezpieczne. Ostatecznie wybuch drugiej wojny światowej sprawił, że do realizacji planów nie doszło.

Basen w Krośnie Odrzańskim w latach 50.

Po zakończeniu wojny, budową basenu zainteresowało się wojsko. W maju 1955 r. Miejska Rada Narodowa w Krośnie Odrzańskim, zadecydowała o odebraniu stadionu przy ul. Pocztowej, jednostce wojskowej 1703 (9 Brygada WOP), przekazanego w roku 1954. I m.in. w perspektywie tej restytucji pojawiła się sprawa basenu. Jak wynika z protokołów i wniosków, środki na budowę stadionu i pływalni miał posiadać LZS Krosno Odrzańskie, czyli współcześnie Klub Sportowy Tęcza. Uchwała Nr 40/102/55 Prezydium MRN brzmiała: „(…) po zapoznaniu się z pismem Prezydium Powiatowej Rady Narodowej (…) biuro powiatowe Komitetu Kultury Fizycznej i z wnioskiem Rady Powiatowej Zrzeszenia LZS Krosno Odrzańskie z, których to wynika, że LZS posiada odpowiednie fundusze na budowę stadionu sportowego oraz basenu sportowo – pływackiego, postanawia anulować uchwałę (…) [z 1954 r.] (…), a wymienione boisko sportowe wraz z placem projektowanym pod basen sportowo-pływacki obok boiska przekazać w użytkowanie LZS”. Tym samym powrócono do przedwojennej lokalizacji. Jak to często bywało w okresie komunizmu – plany sobie, a realia gospodarcze sobie. W 1956 nadszedł czas przemian gomułkowskich i szybko trzeba było niwelować zbyt ambitne plany. Odkryty basen w końcu powstał. Został wybudowany przy koszarach dzisiejszego 5 Kresowego batalionu saperów. Został wzniesiony w 1959 r. (nieopodal ul. Dąbrowskiego) i funkcjonował przez dwa sezony. Posiadał nieckę dla najmłodszych, miał wymiary ok. 25x15 m i głębokość maksymalną – 3 metry. Wyposażony był w słupki startowe, ale w jego pobliżu brak było infrastruktury sanitarnej. W późniejszym okresie został zasypany."

Zobacz też:

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie