Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budynek po szkole w Radnicy stoi pusty. Ma się to zmienić. Powstanie tam Centrum Wsparcia Rodziny

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Ostatnio w urzędzie miasta w Krośnie Odrzańskim trwają rozmowy na temat budynku po szkole w Radnicy. Pojawił się pomysł na zagospodarowanie obiektu.
Ostatnio w urzędzie miasta w Krośnie Odrzańskim trwają rozmowy na temat budynku po szkole w Radnicy. Pojawił się pomysł na zagospodarowanie obiektu. UM Krosno Odrzańskie
Od prawie dwóch lat budynek po szkole podstawowej w Radnicy stoi pusty. Pierwotnie miała zostać tam przeniesiona szkoła specjalna w Krośnie Odrzańskim, ale temat upadł. Pojawił się jednak nowy pomysł — Centrum Wsparcia Rodziny.

Zamknięcie małej szkoły podstawowej w Radnicy budziło wiele emocji. Krośnieński samorząd przymierzał się do likwidacji placówki od dawna, ponieważ wzrastały koszty utrzymania szkoły, uczniów było każdego roku coraz mniej i pojawiały się problemy ze skompletowaniem kadry nauczycielskiej.

O szkołę walczyli rodzice, mieszkańcy Radnicy i nauczyciele. Ostatecznie w 2022 roku kuratorium oświaty wyraziło zgodę na likwidację placówki oświatowej. Dyskusja w tej sprawie trwała ponad trzy lata.

- To były trudne, ale konstruktywne rozmowy, które jednoznacznie wskazały, że sytuacja związana z malejącą liczbą dzieci będzie się pogłębiać — mówił ówczesny burmistrz Krosna Odrzańskiego, Marek Cebula. - W grudniu 2021 r. Rada Miejska rozpoczęła proces, na który zgodziła się Kurator Oświaty.

Co z budynkiem po szkole w Radnicy?

Od września 2022 roku szkoła w Radnicy przestała działać i budynek stoi pusty. Pierwotny plan zakładał, aby przystosować obiekt dla niepełnosprawnych i przenieść tam szkołę specjalną w Krośnie Odrzańskim (obecna siedziba Zespółu Szkół Specjalnych w Krośnie Odrzańskim znajduje się w trudno dostępnym miejscu i w sam budynek trudno dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnością). Ten plan jednak upadł.

Ostatnio w urzędzie miasta w Krośnie Odrzańskim trwają rozmowy na temat budynku po szkole w Radnicy. Pojawił się pomysł na zagospodarowanie obiektu.

- Projekt dotyczący budynku w Radnicy zakłada utworzenie tam Centrum Wsparcia Rodziny — informuje p.o. rzecznika prasowego urzędu miasta w Krośnie Odrzańskim, Anna Januszkiewicz. - To miejsce, które ma zapewnić szerokie wsparcie dla rodzin biologicznych, zastępczych i adopcyjnych w sytuacjach kryzysu oraz podnoszenia kompetencji wychowawczych, rodzicielskich i integracyjnych.

Przekształcenie budynku po szkole na realizację celów działalności statutowej Fundacji na rzecz Collegium Polonicum, to temat ostatnich rozmów krośnieńskich urzędników z Magdaleną Tokarską — prezes zarządu Fundacja na rzecz Collegium Polonicum.
Wsparciem objęte mogą być całe rodziny, co oznacza, że oferta będzie skierowana zarówno do rodziców jak i dzieci oraz młodzieży.

Gazeta Lubuska. Radnica. Mieszkańcy nie chcą biogazowni:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto