Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cud Polski 2023 jest w Zielonej Górze! National Geographic ogłosił wyniki plebiscytu

(b)
Wideo
od 16 lat
Park Książęcy w Zielonej Górze Zatoniu został jednym z 16 nowych Cudów Polski. Właśnie zakończył się wakacyjny plebiscyt organizowany przez National Geographic Traveler, w którym internauci wybierali zwycięzców w każdym województwie.

W plebiscycie do ostatniej chwili o miano „nowego cudu” walczyło 48 pięknych i często mało znanych miejsc z całego kraju. W każdym regionie szansę na zdobycie tytułu miały trzy atrakcje.

W Lubuskiem oprócz parku w Zatoniu można było głosować na Geościeżkę „Dawna Kopalnia Babina” oraz Międzyrzecki Rejon Umocniony.

- W plebiscycie wzięło udział ponad 123 tys. głosujących. W przypadku niektórych regionów walka o głosy trwała do ostatniej godziny – donosi National Geographic.

Konkurs ma na celu popularyzację ciekawych miejsc w całym kraju, które często czekają na odkrycie przez turystów. A Park Książęcy w Zatoniu, choć odwiedzany licznie przez mieszkańców, dla wielu osób, nawet w Lubuskiego, pozostaje miejscem nieznanym.

Dlaczego warto odwiedzić Park Książęcy w Zatoniu?

Park w Zatoniu to miejsce, do którego mieszkańcy od kilku lat przyjeżdża z wielką przyjemnością. Znajdują się tutaj gatunki chronionych roślin, wiele pomników przyrody i tajemnicze zakamarki w ruinach pałacu. Organizowane są tu nietypowe koncerty i spektakle.

Park założony został w 1842 roku z inicjatywy księżnej Doroty de Talleyrand-Périgord. Po wojnie, przez dziesiątki lat, popadał w ruinę. Dopiero w 2018 roku udało się rozpocząć rewitalizację tego miejsca. Inwestycja kosztowała kilkanaście milionów złotych.

Ruina została zabezpieczona, podświetlona i udostępniona zwiedzającym. Odbudowano częściowo oranżerię, w której działa kawiarnia. Park w dużej części także został zrewitalizowany. Pojawiły się nowe alejki, ławki, altana, tablice informacyjne.

Ale to nie koniec zmian w zatońskim pałacu i parku. Miasto przygotowuje się do drugiego etapu rewitalizacji. Trwają prace projektowe. Inwestycja miałaby się rozpocząć w 2024 lub 2025 roku.

Jak tłumaczy Jarosław Skorulski, prezes zarządu Fundacji „Ogrody Kultury” im. księżnej Dino, chodzi o rozbudowę oranżerii, szklany dach nad ruinami pałacu czy rewitalizację pozostałych 20 ha parku.

Pozostałe Cuda Polski 2023 National Geograpic Traveler

Oto lista zwycięskich atrakcji w poszczególnych województwach. Na pewno warto je zobaczyć podczas wakacyjnych podróży

  • Dolnośląskie – miasto Bardo
  • Kujawsko-pomorskie – Wyspa Młyńska z Młynami Rothera;
  • Lubelskie – Włodawa
  • Łódzkie – Monopolis
  • Małopolskie – Pustynia Błędowska
  • Mazowieckie – Park Nauki Torus w Ciechanowie
  • Opolskie – Twierdza Nysa
  • Podkarpackie – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce
  • Podlaskie – Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku
  • Pomorskie – Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo
  • Śląskie – Żelazny Szlak Rowerowy
  • Świętokrzyskie – Geopark Świętokrzyski
  • Warmińsko-Mazurskie – Gołdap
  • Wielkopolskie – Antidotum Airshow Leszno
  • Zachodniopomorskie – Ogrody Hortulus w Dobrzycy.

Czytaj takze: Pałac i park w Zielonej Górze Zatoniu czekają kolejne zmiany. Szklany dach, większa oranżeria, nowa fontanna...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Cud Polski 2023 jest w Zielonej Górze! National Geographic ogłosił wyniki plebiscytu - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto