Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne

Redakcja
Most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony. Tylko kiedy?
Most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony. Tylko kiedy? Łukasz Koleśnik
Od wielu miesięcy wiadomo już o tym, że zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony. Wiele wskazywało na to, że pierwsze prace ruszą pod koniec tego roku. Wszystko wskazuje jednak na to, że jest to coraz mniej prawdopodobne.

Przypomnijmy, że podniesienie przeprawy nad Odrą w Krośnie Odrzańskim jest częścią Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej i Dorzecza Odry i Wisły. Celem projektu jest podniesienie klasy żeglowności Odry, a to wymaga wielu inwestycji, w tym konieczne jest podniesienie mostu. Przeprawa będzie usytuowana ok. dwa metry wyżej, zostaną również wykonane odpowiednie zjazdy, powstanie też rondo.

Początek inwestycji w tym roku

W listopadzie zeszłego roku podczas sesji w Krośnie Odrzańskim o planach związanych z podniesieniem mostu wypowiadał się kierownik jednostki realizującej Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej i Dorzecza Odry i Wisły, Ryszard Malarski. Zdradził również, że jeśli wszystko pójdzie sprawnie, to prace w Krośnie Odrzańskim mogą się rozpocząć już pod koniec 2020 roku.

Przetarg na pewno w tym roku

Dopytywaliśmy również przedstawicieli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie wpływ epidemii koronawirusa na inwestycję. - Ogłoszenie stanu epidemii COVID-19 w żaden sposób nie wpłynęło na planowaną przez Wody Polskie inwestycję podniesienia mostu w Krośnie Odrzańskim - zapewnia Anna Tarka, rzecznik prasowy PGW Wody Polskie oraz kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej.

Wszystko jednak wskazuje na to, że w tym roku najpewniej nie uświadczymy robót przy moście, najprawdopodobniej nie uświadczymy też tymczasowej przeprawy nad Odrą, o czym mówi burmistrz Marek Cebula. To dopiero w przyszłym roku.

- Spotkałem się ostatnio z przedstawicielami Wód Polskich, którzy pracują też nad realizacją obwałowania w dolnej części miasta - informuje burmistrz. - Jeśli chodzi o podniesienie mostu w Krośnie Odrzańskim, to w ciągu dwóch miesięcy ma być ogłoszony przetarg na to zadanie.

M. Cebula uważa, że najpewniej roboty ruszą w przyszłym roku. - Same formalności związane z przetargiem wraz z ewentualnymi odwołaniami mogą potrwać do końca tego roku - przewiduje burmistrz. - Sądzę, że w tym roku zostanie podpisana tylko umowa. Mało prawdopodobne jednak, aby wykonawca rozpoczął prace w tym roku. Może przygotowawcze, zabezpieczające plac budowy. Nic więcej bym się nie spodziewał...

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto