Dzień Wszystkich Świętych. Wspominamy zmarłych. Oto znane osoby z Krosna Odrzańskiego, Gubina i okolic, które odeszły

Redakcja
Wspominamy znane osoby z Krosna Odrzańskiego, Gubina i okolic, które zmarły w 2020 roku.
Wspominamy znane osoby z Krosna Odrzańskiego, Gubina i okolic, które zmarły w 2020 roku. Archiwum "GL"
Jak co roku roku przy okazji Dnia Wszystkich Świętych, wspominamy znanych mieszkańców z Krosna Odrzańskiego, Gubina i okolic, którzy zmarli w ostatnim czasie. Oto osoby, które odeszły w 2020 roku.

2020 rok jest taki, że wiele osób chciałoby, aby już się skończył, m.in. ze względu na pandemię koronawirusa. Niezmienne jest jednak to, że w poprzednich latach, a także w tym roku musieliśmy pożegnać znanych mieszkańców z Krosna Odrzańskiego, Gubina oraz okolic.

Oto mieszkańcy znani w Krośnie Odrzańskim, którzy odeszli w tym roku

W tym roku pożegnaliśmy:

 • w marcu śp. Zbigniewa Witkowskiego – sołtysa Starego Radusza w latach 1996-2003;
 • w czerwcu śp. Romualda Szajkowskiego – Honorowego Obywatela Miasta Krosna Odrzańskiego;
 • w czerwcu śp. László Dobosa – Burmistrza partnerskiego Miasta Karcag (Węgry);
 • we wrześniu śp. Jerzego Jerczyńskiego – wieloletniego współpracownika Urzędu Miasta w Krośnie Odrzańskim, współtwórcę lokalnego programu telewizyjnego „Krośnieńskie Wydarzenia”;
 • we wrześniu śp. Walerię Nowak – kierownik Szkoły Powszechnej w Czarnowie w latach 1949-1965;
 • we wrześniu śp. Danutę Klepacką – długoletnią prezes Stowarzyszenia Handlowców Miasta i Gminy Krosno Odrzańskie;
 • w październiku śp. Bożenę Czekańską – wieloletnią pracownicę Wydziału Finansowego Urzędu Miasta;
 • w październiku śp. Krystynę Jasińską – Sołtys Chojny w latach 1986-2006.

Mieszkańcy Gubina i okolic, którzy odeszli w 2020 roku

Wspomnijmy tych, których nie ma wśród nas, ale trwają w naszej pamięci. Na gubińskim Cmentarzu Komunalnym przybyło ponad 170 grobów. Wśród osób, które w ostatnich 12 miesiącach odeszły znalazły się takie, które z różnych powodów zapisały się w historii miasta:

 • w październiku 2019 roku zmarł Zdzisław Olaszek – w 1943 roku uczestnik bitwy pod Lenino jako żołnierz Polskiej Dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1960 pracował na stanowisku kierownika w Powiatowym Związku Kółek i Organizacji Rolnych w Gubinie. W 1962 roku powołany na kierownika Zasadniczej Szkoły Rolniczej w Gubinie, a w 1964 roku na dyrektora w nowo utworzonym Technikum Rolniczym. W 1976 roku został kierownikiem w Spółdzielni Kółek Rolniczych w Wałowicach. Przeżył 95 lat.
 • w listopadzie 2019 roku zmarł Jerzy Kostrzewa– nauczyciel i wychowawca. Pracował m.in. w SP nr 1 w Gubinie, w SP w Grabicach, kierował SP nr 2 w Gubinie i był wychowacą w internacie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Przeżył 77 lat.
 • w grudniu 2019 roku zmarł Antoni Rauch – był jednym z pierwszych, którzy zasiedlali polski Gubin po 1945 roku. Przez kilka lat sprawował funkcję Prezesa Stowarzyszenia Gubińskich Pionierów. Przeżył 74 lata.
 • w grudniu 2019 roku zmarła Steuer Barbara – wieloletnia nauczycielka wychowania fizycznego w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych. Organizatorka obozów sportowych. Zawsze zaangażowana w krzewieniu idei sportu wśród dzieci młodzieży. Przeżyła 79 lat.
 • w marcu 2020 roku zmarł Grzegorz Bombicz – zawsze aktywny w wielu działaniach społecznych. Zaangażowany w funkcjonowanie gubińskiego Oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w którym sprawował przez wiele lat funkcję skarbnika. Przeżył 84 lata.
 • w marcu 2020 roku zmarł Mieczysław Kita – pracował w zakładach obuwia, był zawodnikiem w drużynie piłkarskiej „Carina”. Jak wspominają koledzy świetnie bronił bramki. Współtworzył pierwszą w Gubinie Straż Miejską i przez 10 lat był funkcjonariuszem straży powstałej „od nowa” w 2008 roku. Przeżył 67 lat.
 • w kwietniu 2020 roku zmarł Janusz Jażdżewski – radny miejski zaangażowany w sprawy całego miasta. Był działaczem sportowym, szlachetnym i rozsądnym człowiekiem. Wierzył do końca, że po operacji medycznej będzie kontynuować pracę społeczną. Przeżył 65 lat.
 • w maju 2020 roku zmarła Maria Bronowska – pracowała jako szwaczka, następnie we wzorcowni zakładów obuwia. Zawsze udzielała się społecznie. Cztery kadencje była radną. Zawsze pomocna; wcześniej siłą, w późniejszych latach dobrą i mądrą radą. Przeżyła 91 lat.
 • w maju 2020 roku zmarł Emilian Panek – przez wiele lat Prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Później kierował Powszechną Spółdzielnią Spożywców „Społem”. Przeżył 87 lat.
 • w maju 2020 roku zmarł Czesław Czyżowski – wieloletni pracownik Zakładów Metalowych „Kromet”. Prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Wzgórze”. Przeżył 69 lat.
 • w czerwcu 2020 roku zmarł Stefan Bartosik – wieloletni pracownik Lubuskich Zakładów Przemysłu Skórzanego „Carina” na stanowisku majster-energetyk. Działacz społeczny. Przeżył 83 lata.
 • w sierpniu 2020 roku zmarł Jerzy Broda – wiele lat służył jako oficer w jednostkach garnizonu Gubin. Przez kilkadziesiąt lat aktywny filatelista, popularyzator idei kolekcjonowania znaczków, szczególnie dbał o rozwój młodzieży w tym kierunku. Przeżył 91 lat.
 • w sierpniu 2020 roku zmarła Janina Tanana – Urodziła się w Słobódce (na terenie dzisiejszej Białorusi). Była świadkiem płonącego getta, a rok później udzielała pomocy sanitarnej powstańcom warszawskim. Po wojnie osiedliła się w Gubinie. Wielu starszych mieszkańców pamięta panią Tananę jako listonoszkę. Przeżyła aż 103 lata!
Wspominamy znane osoby z Krosna Odrzańskiego, Gubina i okolic, które zmarły w 2020 roku.

Dzień Wszystkich Świętych. Wspominamy zmarłych. Oto znane os...

Gazeta Lubuska. Zielona Góra. Organizacja ruchu na Wszystkich Świętych:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie