Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Helikopter krąży nad Karkonoszami. Trwa remont szlaków i nowa inwestycja na Śnieżce!

Alina Gierak
Alina Gierak
Śmigłowcem transportowane są materiały potrzebne do wykonania remontu kładek w Czarnym Kotle Jagniątkowskim w Karkonoszach
Śmigłowcem transportowane są materiały potrzebne do wykonania remontu kładek w Czarnym Kotle Jagniątkowskim w Karkonoszach KPN
Wybieracie się na jesienne wędrówki w Karkonosze? Nie zdziwcie się, gdy nad głowami zobaczycie helikopter. Maszyna pojawi się przy karkonoskich szlakach oraz nad Śnieżką. Śmigłowiec jest wykorzystywany do transportu ciężkich, drewnianych elementów przy remoncie kładek na szlakach. Sprawdźcie, które trasy będą zamknięte. Helikopter lata także nad Śnieżką. Po czeskiej stronie wygląd szczytu zmienia się nie do poznania. Co stawiają Czesi na Śnieżce? Sprawdźcie.

Spis treści

Remont szlaków w Karkonoszach. Lista utrudnień

W piątek (1.09) rozpocznie się remont kładek w rejonie Czarnego Kotła Jagniątkowskiego. To atrakcyjna trasy, zapewniające piękne widoki oraz spacer wśród mokradeł bez tłumów turystów. Jeśli mieliście go w planach, sprawdźcie, które odcinki szlaków będą zamknięte.

Zamknięte są szlaki

  • szlak niebieski, Koralowa Ścieżka od III drogi do Czarnej Przełęczy, do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym;
  • szlak zielony od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem przez Czarny Kocioł Jagniątkowski do skrzyżowania ze szlakiem czarnym Petrówką
  • szlak czarny od III drogi do Jaworowej Łąki w Czarnym Kotle Jagniątkowskim.

W Karkonosze przyleci śmigłowiec, którego załoga będzie pomagała w transporcie materiałów, potrzebnych do zrealizowania zadania. Przed pracownikami kilka dni ciężkiej pracy, bowiem do przetransportowania jest aż 80 metrów sześciennych drewna. Jednorazowo śmigłowiec może przetransportować 600 kg drewna. Więc lotów będzie kilkanaście.

Planowaliśmy, że przez weekend szlaki będą otwarte, ale może się okazać, że warunki do lotów będą w niedzielę i wtedy loty tego dnia mogą zostać wznowione - wyjaśniają pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego

Loty nie zostały jeszcze zaplanowane na sobotę (2.09) bowiem w Karkonoszach przewiduje się wzmożony ruch turystyczny. W regionie odbywać się będzie również kilka imprez sportowych, więc ze względu na bezpieczeństwo uczestników loty prawdopodobnie nie będą tego dnia realizowane.

Zobacz gdzie znajduje się Czarny Kocioł Jagniątkowski

Co stawiają Czesi na Śnieżce?

Helikopter krążył także nad szczytem Śnieżki i także był wykorzystany do transportu ciężkich elementów.

Czesi zmieniają nie do poznania swój kawałek góry. Chcą ułatwić odpoczynek turystom i uniemożliwić im chodzenie po cennych przyrodniczo murawach karkonoskich.

Po czeskiej stronie Śnieżki staną dwa punkty widokowe. Zamontowanych zostanie 20 ławek oraz dwie duże platformy do leżenia. Około stu osób będzie mogło wygodnie siedzieć i podziwiać krajobraz.

Projekt czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego „Otwarcie Śnieżki” ma kosztować 18 milionów koron.

Za tę sumę zostanie między innymi naprawiona trasa wiodąca z Ruzovej hory na szczyt, remont punktów widokowych oraz zainstalowane będą stałe stalowe bariery ochronne. Ogrodzenie ma uniemożliwić przechodzenie do miejsc, do których wstęp jest zabroniony. To obecnie duży problem na Śnieżce, bo turyści wydeptują pokaźne połacie zieleni. Polski i czeski parki karkonoskie parki narodowe stawiają w sezonie siatki ochronne, by turyści nie wchodzili na murawy. Teraz powstanie solidniejsze zabezpieczenie.

O siatkach na Śnieżce czytaj tutaj

Wszystkie prace na Śnieżce powinny zakończyć się najpóźniej do końca września 2023 r.

Według KRNAP codziennie, przy dobrej pogodzie, na Śnieżkę w sezonie letnim wchodzi nawet 10 000 turystów z obu stron granicy. Liczba ta nie obejmuje pasażerów kolei linowej z Pecu na Śnieżkę, która dziennie może przewieźć nawet 2400 osób.

Po polskiej stronie szczytu Śnieżki na razie nic się nie zmienia. Jakie są plany?

Remont dolnego dysku obserwatorium meteorologicznego na Śnieżce. Harmonogram prac

Po katastrofie budowlanej w marcu 2009 roku, kiedy na Śnieżce zawalił się jeden ze spodków obserwatorium meteorologicznego, zamknięto dla turystów część restauracyjną, znajdującą się w dolnej części obiektu.

Zobacz zdjęcia z katastrofy budowlanej na Śnieżce

IMGW-PIB, który jest właścicielem obserwatorium, postanowił odbudować dolny spodek. Projekt #NowaŚnieżka ruszył w 2021 roku. Jakie są plany?

  • 2021. Ruszyły prace zabezpieczające poszycie dachowe dwóch dysków WOM Śnieżka – środkowego i górnego.
  • 2022. Wzmocnienie konstrukcji zewnętrznej dysku dolnego (restauracyjnego). Opracowanie dokumentacji projektowej instalacji wodnej, kanalizacyjnej i energetycznej do wszystkich obiektów użytkowych WOM Śnieżka. Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej remontu generalnego dysku dolnego (restauracyjnego).
  • 2023-2025: Prace budowlane, instalacyjne, kanalizacyjne, teletechniczne i energetyczne wszystkich obiektów WOM Śnieżka.
  • 2023-2025: Remont generalny dysku dolnego (restauracyjnego).

Niestety pandemia Covid19 spowolniła procesy projektowe. Obecnie #NowaŚnieżka jest jednym z priorytetowych projektów realizowanych przez IMGW-PIB. Dolny spodek, nazywany restauracyjnym, ma stać się miejscem spotkań wszystkich miłośników wędrówek, natury i gór w Karkonoszach. Inwestycja ma kosztować około 3.3 mln euro - informuje IMGW-PIB.

Czytaj także

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Helikopter krąży nad Karkonoszami. Trwa remont szlaków i nowa inwestycja na Śnieżce! - Gazeta Wrocławska

Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto