Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O genius loci Zakopanego w warszawskim muzeum

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Rafał Malczewski, Auto na tle zimowego krajobrazu, o. 1930 rok
Rafał Malczewski, Auto na tle zimowego krajobrazu, o. 1930 rok Materiały prasowe
Ponad 300 prac polskich artystów związanych z zimową stolicą Polski złożyło się na wystawę "Zakopane. Wyrzeźbione. Namalowane”, przybliżającą losy kształtowania się Zakopanego na „duchową stolicę Polski”. Ekspozycję można oglądać od 7 października do 31 marca 2024 roku w warszawskim muzeum Villa la Fleur.

Rzeźby, obrazy, fotografie, rzemiosło i historyczne publikacje - w sumie ponad 300 obiektów - opowie o tym, jak Zakopane stawało się miejscem nie tylko związanym z rekreacją górską, ale też niezwykle istotnym punktem na duchowej mapie, swoistym genius loci.

Trzon wystawy stanowią międzywojenne rzeźby powstałe w środowisku zakopiańskiej Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego.

"Pomimo swojego naturalnego odcięcia od reszty świata, zakopiańscy artyści w swych pracach chętnie łączyli tradycje regionalne z nowoczesnymi formami, bliscy byli doświadczeniom awangardy paryskiej" - wyjaśniają organizatorzy.

Opowieść o zakopiańskim genius loci dopełnią obrazy autorstwa najważniejszych przedstawicieli polskiej sceny artystycznej końca XIX i 1. poł. XX w. Wśród blisko stu prac malarskich znalazły się obrazy, m.in. Władysława Ślewińskiego, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Witkiewicza, Zofii Stryjeńskiej, Leona Chwistka czy Witkacego.

"Szczególne miejsce wśród wystawianych obiektów zajmują szeroko reprezentowane prace Rafała Malczewskiego – w tym jego najważniejsze kompozycje, takie jak „Deszcz” czy „Auto na tle zimowego pejzażu”" - informuje muzeum.

Pokaz prac ze zbiorów Marka Roeflera - właściciela muzeum Villa la Fleur - wzbogacony został o dzieła z wiodących państwowych kolekcji muzealnych oraz kolekcji prywatnych, co stanowi łącznie ponad 300 obiektów związanych z Zakopanem.

Eksponaty będzie można podziwiać w czwartki, soboty i niedziele w godzinach 10.00-18.00, w Muzeum Villa de Fleur w Konstancinie-Jeziorna do 31 marca 2024 roku.

Polska branża gier komputerowych jest światową potęgą!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: O genius loci Zakopanego w warszawskim muzeum - Gazeta Krakowska

Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto