Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przebudowa ulicy 1 Maja w Krośnie Odrzańskim za prawie 5 mln zł. Powstanie ponad 70 miejsc parkingowych i łącznik do przedszkola WIDEO

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Wideo
od 16 lat
Ulica 1 Maja w Krośnie Odrzańskim zostanie przebudowana. Na tę inwestycję krośnieński samorząd ma wydać ok. 5 mln zł. W ramach zadania powstanie nowa nawierzchnia, miejsca parkingowe oraz łącznik do przedszkola i żłobka przy ulicy Piastów.

Niedawno pisaliśmy o tym, że centrum Krosna Odrzańskiego zyska więcej miejsc parkingowych, dzięki zbliżającej się przebudowie ulicy Parkowej. Zmodernizowana zostanie również ulica 1 Maja w Krośnie Odrzańskim, gdzie również będzie więcej parkingów, ale nie tylko.

4,7 mln zł na przebudowę ulicy 1 Maja

Urząd miasta w Krośnie Odrzańskim otrzymał dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych na zadanie pn. "Przebudowa ulicy 1 Maja wraz z zagospodarowaniem terenów przyległych". Przewidywany koszt inwestycji wynosi 5 mln zł. Krośnieński samorząd w ramach dotacji pozyskał 4 mln 750 tys. zł.

- Do końca roku 2023 powstanie dokumentacja - informuje rzecznik prasowy urzędu miasta w Krośnie Odrzańskim, Sławomir Pawlak. - Później nastąpi postępowanie przetargowe i realizacja inwestycji jest planowana na przyszły rok.

Przebudowa ulicy 1 Maja w Krośnie Odrzańskim zakłada wymianę nawierzchni z kostki na asfalt.

Przebudowa ulicy 1 Maja w Krośnie Odrzańskim za prawie 5 mln...

Ponad 70 miejsc parkingowych przy ulicy 1 Maja

Ulica 1 Maja jest odcinkiem łączącym dwie ulice w Krośnie Odrzańskim, na których natężenie ruchu jest bardzo duże - ulicę Piastów i ulicę Poznańską na drodze krajowej nr 29.

Łączna długość ul. 1 Maja w Krośnie Odrzańskim wynosi 263,5 metra i znajduje się w ścisłym centrum miasta. W okolicach tej ulicy znajduje się m.in. jednostka wojskowa (5. Kresowy Batalion Saperów), szpital, przedszkole miejskie nr 3 i żłobek miejski.

- Dzisiaj, gdy przejedziemy ul. 1 Maja, to mamy do czynienia z nierówną drogą i nawierzchnią z kostki - mówi S. Pawlak. - To utrudnienie dla kierowców, ale też okolicznych mieszkańców, ponieważ przejazd taką drogą generuje hałas. W ramach przebudowy zmieniona zostanie nawierzchnia. Zamiast kostki będzie tam asfalt.

Wzdłuż ul. 1 Maja i na terenie przedszkola planowana jest budowa dodatkowych miejsc parkingowych - łącznie będzie to 76 miejsc parkingowych o nowej nawierzchni.

- Mówimy w tym przypadku o remoncie obecnych miejsc parkingowych i budowie nowych - podkreśla rzecznik krośnieńskiego urzędu miasta.

Ponadto zostanie wybudowana nowa kanalizacja deszczowa. Powstanie też wyniesione przejście dla pieszych, a także nowe chodniki i zjazdy z ulicy 1 Maja.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci

W przebudowie ulicy 1 Maja zawarto również budowę dodatkowego odcinka drogi (ok. 65 metrów), który będzie łącznikiem ulicy 1 Maja z przedszkolem i żłobkiem, które znajdują się na ulicy Piastów.

- Będzie to droga jednokierunkowa od Piastów w kierunku 1 Maja z zatoczką Kiss&Ride, co usprawni wysadzanie i odbieranie dzieci przez rodziców - informuje S. Pawlak.

Danuta Gąsior, dyrektor przedszkola nr 3 im. Jana Brzechwy i żłobka miejskiego od pięciu lat zabiegała o powstanie łącznika ulicy 1 Maja z placówką, który znacznie zwiększyłby bezpieczeństwo na terenie przedszkola.

- Jest to w tym momencie niezbędne. Do przedszkola i żłobka uczęszcza ponad 140 dzieci - mówi D. Gąsior. - Rano i popołudniu przy odbiorze dzieci ruch tutaj jest ogromny. Samochody wjeżdżają na pobliski parking i teren przedszkola, blokują się, między autami chodzą dzieci. Jest to po prostu niebezpieczne.

D. Gąsior dodaje, że w rejonie placówki brakuje miejsc parkingowych. - Osoby, które dowożą dzieci starają się stawać w różnych miejscach, np. na terenie pobliskiego szpitala lub koło jednostki wojskowej. Tutaj dochodzi do kolejnego niebezpieczeństwa, ponieważ przy przedszkolu nie ma przejścia dla pieszych i rodzice z dziećmi pokonują jezdnię w różnych miejscach - opowiada dyrektorka.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto