Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schron z lat 30. i studnia z XIII wieku. Kolejne znaleziska z Krosna podczas prac budowlanych. To miasto jest archeologicznym El Dorado

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Wideo
od 16 lat
W Krośnie Odrzańskim wystarczy wbić łopatę i jest duża szansa, że natkniemy się na dawne pozostałości po starym mieście. Tym razem stało się tak podczas prac budowlanych na terenie dworca PKS, gdzie dokopano się do studni z połowy XIII wieku.

W Krośnie Odrzańskim często zdarza się, że podczas prac budowlanych dochodzi do historycznych odkryć. Tak było np. w 2019 roku, kiedy poprawiana była nawierzchnia na placu św. Jadwigi Śląskiej. Pod kostką oraz cienką warstwą ziemi znaleziono monetę z I wieku!

Krosno Odrzańskie jest obecnie "rozkopane". Wykonywany jest szereg inwestycji i w dolnej części miasta łatwo natknąć się na znaleziska z dawnego Krosna. Podczas prac budowlanych związanych z podniesieniem zabytkowego mostu na Odrze natknięto się na pozostałości średniowiecznego muru. Natomiast ostatnio, na terenie dworca PKS, wykopano m.in. studnię z połowy XIII wieku.

Co znaleziono w Krośnie Odrzańskim?

Prace archeologiczne na terenie dworca PKS, niedaleko Zamku Piastowskiego w Krośnie Odrzańskim są wykonywane od tygodni. Najpierw dotyczyły one elementów z czasów sprzed II wojny światowej oraz z XVII wieku.

Kilka dni temu dokopano się jednak do studni z czasów średniowiecza. W środku znajdowały się przedmioty prawdopodobnie z XIII wieku - znaleziono między innymi dwa noże i fragment podkowy, a także wiele kości zwierzęcych

- To kolejne elementy historii miasta, które w ostatnim czasie odkryto w Krośnie Odrzańskim przy różnych pracach mówi krośnieński regionalista i pracownik Centrum Artystyczno-Kulturalnego "Zamek", Jerzy Szymczak.

Na miejscu pracują archeolodzy z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej mgr Alina Jaszewska w Zielonej Górze.

- Mamy w tym miejscu szereg odkryć - mówi Sławomir Kałagate. - Najmłodsze relikty to umocnienia schronu przeciwlotniczego z okresu lat 1930-1940. Oprócz tego natknęliśmy na ślady przebudowy umocnień w postaci fosy z XVII wieku.

- Pod nasypami XVIII-wiecznymi odkryliśmy fragment drewnianej studni, wstępnie datowany na pierwszą połowę XIII wieku - dodaje Kałagate.

Archeolodzy pracują w Krośnie Odrzańskim od ponad miesiąca. Ich działania w tym miejscu powinny potrwać jeszcze około dwa tygodnie. - Zrobiliśmy już ponad 80 proc. prac. Czeka nas m.in. rozbiórka studni i dokumentacja profili - mówi archeolog.

Krosno Odrzańskie to archeologiczne El Dorado

Archeolodzy przyznają, że w Krośnie Odrzańskim łatwo natknąć się na elementy historyczne.

- To archeologiczne El Dorado - mówi S. Kałagate. - Krosno Odrzańskie zostało zniszczone w czasie II wojny światowej i nie zostało odbudowane. Teraz prowadzone są różne prace budowlane i to daje nam, archeologom, możliwość badań i wejrzenia w historię Krosna Odrzańskiego.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto