Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Winobranie 2023. W Zielonej Górze można było wejść do Matrixa. Tak się uczą monterzy wykonywania zadań na obiektach energetycznych

Wideo
od 16 lat
System sprawdzi, czy elektromonter ma lęk wysokości, a jeśli nie ma, to nauczy go wykonywania konkretnych czynności na obiektach elektroenergetycznych. W poniedziałek pracownicy Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki Uniwersytetu Zielonogórskiego i firmy ENEA Operator zaprosili mieszkańców i gości Winobrania na niecodzienny pokaz pt. Elektrotechnika zaprasza do Matrixa.

Winobranie 2023. Stoisko z Matrixem

Stoisko, o którym mowa stanęło na Placu Powstańców Wielkopolskich obok pomnika św. Urbana. Gogle VR i specjalistyczny sprzęt umożliwiły przeniesienie się do wirtualnych kopii rzeczywistych obiektów elektroenergetycznych.

– Z kolegami z instytutu i partnerami z Enea Operator chciałbym odczarować pojęcie elektrotechniki, które traktowane jest, jako swego rodzaju trącące myszką – mówi prof. dr. hab. inż. Robert Smoleński, dyrektor Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki na Uniwersytecie Zielonogórskim. – Chcielibyśmy pokazać, że nowoczesna elektrotechnika, elektroenergetyka to najnowocześniejsze technologie, jakich możemy poszukiwać na rynku.

Przemysław Starzyński z Enea Operator wyjaśnia, że na stoisku można zobaczyć, na czym polega też praca energetyka.

– Mało kto wie, jak wygląda główny punkt zasilający, czy stacja średniego napięcia. Dzięki wirtualnej rzeczywistości możemy zaszyć się w te obiekty i co jest najważniejsze możemy też zobaczyć, jakie będą konsekwencje, jeśli pewne czynności łączeniowe wykonamy błędnie, to jest coś, co jest niedopuszczalne w rzeczywistości, bo jak to się mówi elektryk myli się tylko raz – podkreśla.

Praca energetyka. Techniki VR

Na pokazie można było zobaczyć techniki VR, które wykorzystywane są w szkoleniu monterów z zakresu elektrotechniki. – Wszystkie obiekty elektroenergetyczne na terenie województw w Polsce, które obsługuje Enea Operator zostały wprowadzone do wirtualnej rzeczywistości. Są wierne, cyfrowe kopie każdego obiektu. Monter nie musi jechać na obiekt. Może nauczyć się wykonywania czynności ruchowych, siedząc w goglach VR w dowolnym miejscu, np. korzystając z rzeczywistego busa treningowego – opowiada prof. Smoleński. – Pracownik może wykonywać pewne czynności, może też ulec porażeniu, jeśli wykona je w niewłaściwy sposób. Może wystąpić awaria, jeśli sekwencja wykonywanych przez niego prac będzie niewłaściwa.

Profesor Smoleński przytacza też projekty naukowe, w których wykorzystywana jest sztuczna inteligencja do znajdowania pewnych problemów na liniach elektroenergetycznych.

– Takimi częstymi problemami są gałęzie, które opadają na linie podczas wichur i to nie takie, które powodują od razu zwarcie, tylko wahają się na wietrze. Zawiewa wiatr, wyłącza się nam napięcie i nie wiadomo, gdzie ta usterka się znajduje. W tym momencie wszystkie linie są w specjalnych systemach, które mają swoje koordynaty gps. Dron, korzystając z map cyfrowych, lata nad tymi liniami, a sztuczna inteligencja wykrywa, czy izolator nie jest rozbity, czy nie wisi gałąź. Oczywiście, nikt nie przeglądałby dziesiątek godzin filmu, natomiast sztuczna inteligencja wykrywa pewne anomalie i wskazuje operatorom miejsca, które mogą być podejrzane.

Praca energetyka. Kto się nadaje?

Artur Andrzejewski, koordynator ds. innowacji w firmie Enea Operator dodaje, że system pomaga też sprawdzić, kto ma problemy z lękiem wysokości.

– Elektromonterzy, którzy mieli problemy z przemieszczanie się w okularach mieli problemy wysokościowe. Takie osoby nie są zdolne do wykonywania pracy na wysokościach – tłumaczy. – Mamy scenariusze na różne okresy czasu. Średni czas trwa od 15 minut do godziny wykonywania. To od 20 do 60 i więcej kroków w rozbudowanych scenariuszach.

Dyrektor instytutu podkreśla, że ważne jest pokazanie, jak szeroki obszar jest do zagospodarowania w nowych technologiach elektroenergetyce.

– Namawiamy do studiowania naszego kierunku, bo uważamy, że mamy bardzo dobrą ofertę. Nasza dyscyplina otrzymała najwyższą w kraju kategorię, jeśli chodzi o ocenę działalności naukowej. Nasi absolwenci automatycznie znajdują pracę na rynku. Wręcz mamy taki problem, że oni, realizując pracę dyplomową, już pracują i nie mają czasu na przygotowanie tej pracy – przyznaje prof. Smoleński.

To winobraniowe stoisko UZ i Enea Operator cieszyło się zainteresowaniem gości święta. – W okularach czuje się dobrze. To niesamowite Nigdy nie zakładałem takich okularów. Niesamowite robi wrażenie – przyznał nam Paweł.

Odwiedź nasz serwis specjalny: "Winobranie 2023"

Zobacz też wideo: Winobranie 2023: Co można zjeść na jarmarku winobraniowym?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto