Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lasy są piękne! Zobaczcie zwierzęta i przyrodę w obiektywie leśników. Wyjątkowe zdjęcia z konkursu Lasów Państwowych

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
„Zamyślony”, autorstwa Teresy Filipczak.
„Zamyślony”, autorstwa Teresy Filipczak. Teresa Filipczak
Te zdjęcia są piękne! Lasy Państwowe zorganizowały roku dziesiątą edycję konkursu fotograficznego "Lasy w obiektywach leśników" i w 2021 roku nagrodziły najlepszych. Łatwo nie było wybrać, bo w zeszłym roku udział w konkursie wzięło prawie 150 uczestników, którzy nadesłali ponad 1,5 tys. zdjęć i niemal 40 leśnych filmów. Zobaczcie piękne fotografie, które zostały wyróżnione.

Pomysł zorganizowania konkursu fotograficznego, którego uczestnikami mogliby być tylko pracownicy Lasów Państwowych, powstał w 2011 r.

- Od dawna wiedzieliśmy i obserwowaliśmy, że wśród naszych pracowników znajduje się wiele osób, dla których fotografia jest życiową pasją - opowiada Krzysztof Trębski z Zespołu ds. Mediów w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. - Już podczas pierwszej edycji okazało się, że ci pasjonaci posiadają także niezwykłą umiejętność obserwowania przyrody, także przemian w ekosystemie leśnym, leśnych prac i utrwalania tych obserwacji na zdjęciach, wykazują się niesamowitą wrażliwością i postrzegają las czasem w nieoczywisty sposób.

Fotograficzny konkurs dla leśników coraz popularniejszy

Konkurs z roku na rok zyskiwał coraz większą popularność wśród leśników. W tym roku udział w nim wzięło niemal 150 uczestników, którzy nadesłali w sumie ok. 1500 zdjęć.

Od 2011 r. prace na konkurs można było nadsyłać w trzech kategoriach: Leśny krajobraz, Fauna i flora oraz Leśne prace. Trzy lata temu powstała nowa kategoria Leśny film, która cieszy się dużym powodzeniem - w tym roku zgłoszono ponad 40 filmów.
- Wśród laureatów konkursu znajdują się uznani w środowisku fotograficznym autorzy. Warto wspomnieć chociażby Łukasza Gwiździela z Nadleśnictwa Lutówko, który zajął w 2020 r. II miejsce w prestiżowym międzynarodowym konkursie 35 Awards - mówi K. Trębski. - Co ciekawe, nagrodzona w nim została seria zdjęć z żurawiami, które wcześniej doceniło jury "Lasów w obiektywach leśników" (przedstawiający drzemiąc ptaki "Śpiący poranek" zdobył główną nagrodę IX edycji naszego konkursu).

Nagrodzeni za najlepsze "leśne zdjęcia"

Nagrodą główną jury nagrodziło zdjęcie pt. „Pościg” autorstwa Szymona Bartosza. Wykonana w jesiennych Bieszczadach fotografia przedstawia dramatyczną ucieczkę łani przed goniącym ją wilkiem. Zdjęcie podbiło serce jury swoją dramaturgią. Autora doceniono także za umiejętne uchwycenie w kadrze chwili.

Pierwszą nagrodę w kategorii Fauna i flora zdobył Roman Pasionek za swoje zdjęcie pt. „Duch Puszczy”. Drugą nagrodę przyznano natomiast Andrzejowi Smolińskiemu za zdjęcie pt. „Żmija zygzakowata”, trzecią otrzymał Szymon Bartosz za „Delfina”.

W naszej galerii zobaczycie zdjęcia laureatów oraz wyróżnionych:

„Zamyślony”, autorstwa Teresy Filipczak.

Lasy są piękne! Zobaczcie zwierzęta i przyrodę w obiektywie ...

Gazeta Lubuska. Wilk niósł w pysku głowę psa. Sfotografowano go na drodze w okolicy Trzebicza:

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto